شهردار کلان‌شهر شیراز مطرح کرد؛

ممیزی املاک در ریل اصلی خود قرار گرفته است

  پیشرفت چشمگیر این پروژه در شهرداری شیراز بامداد خبر: شهردار شیراز با بیان اینکه ممیزی املاک به عنوان یک پروژه سخت زمان بر امروزه به نتیجه رسیده است و این پروژه در ریل اصلی خود قرار گرفت و پیشرفت چشمگیری را از انجام این پروژه شاهد هستیم. به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی بامداد خبر، […]

  پیشرفت چشمگیر این پروژه در شهرداری شیراز

بامداد خبر: شهردار شیراز با بیان اینکه ممیزی املاک به عنوان یک پروژه سخت زمان بر امروزه به نتیجه رسیده است و این پروژه در ریل اصلی خود قرار گرفت و پیشرفت چشمگیری را از انجام این پروژه شاهد هستیم.

به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی بامداد خبر، محمدحسن اسدی در یکصد و سی و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز در خصوص تشریح گزارش ممیزی املاک شهرداری شیراز از سوی مدیر کل تشخیص و وصول درآمد شهرداری اظهار کرد: یکی از مصوبات کمیسیون تلفیق تکالیف شورای ششم در خصوص ممیزی املاک شهرداری در یک بازه زمانی مشخص بود.

وی افزود: پروژه ممیزی املاک سالیان متمادی مغفول مانده بود که طی یک دهه گذشته به عنوان تکلیف در سرفصل‌های بودجه لحاظ شد.

شهردار شیراز با اشاره به اینکه انجام و تکمیل ممیزی املاک در شورای ششم بار دیگر به شهرداری تکلیف شد، عنوان کرد: این تکلیف به شهرداری در سال ۱۴۰۱ ابلاغ شد و حوزه مالی و اعتباری و املاک با انتخاب یک مدیر ممیزی املاک این مهم را در دستور کار اجرایی قرار داد.

اسدی ادامه داد: ممیزی املاک به عنوان یک پروژه سخت زمان بر امروزه به نتیجه رسیده است و این پروژه در ریل اصلی خود قرار گرفت و پیشرفت چشمگیری را از انجام این پروژه شاهد هستیم.

مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری شیراز نیز در ادامه به تشریح گزارش عملکرد ممیزی املاک شهرداری شیراز پرداخت و تصریح کرد: این پروژه یکی از مصوبات شورای ششم است که پس از دو سال گزارش آن ارائه می شود.

امید گشتاسبی با بیان اینکه آخرین ممیزی املاک در شهر شیراز مربوط به سال ۱۳۷۵ بوده است، اضافه کرد: از سال ۱۳۸۶ که شهرداری الکترونیک آغاز به کار کرد ۳۰ درصد پرونده‌ها به صورت مستمر ممیزی املاک صورت می‌گیرد و از سوی دیگر طبق قانون عمران و نوسازی شهری، شهرداری‌ها مکلف هستند هر پنج‌ سال یکبار ممیزی املاک شهری را انجام دهند.

وی ادامه داد: شهرداری شیراز در دوره جدید براساس دستورالعمل شورای ششم، شروع به تجهیز و اقدام به ممیزی املاک در سطح شهر کرده است.

مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری شیراز با اشاره به اینکه براساس این مصوبه سه هدف و ۳ مرحله کاری برای ممیزی املاک شهرداری ترسیم شد، خاطرنشان کرد: تکمیل و شناسایی املاک به عنوان اولین هدف، رصد تخلفات املاک و ارجاع پرونده ها به کمیسیون ماده ۱۰۰ و وصول مطالبات شهرداری به عنوان دومین هدف و ارائه قبوض نوسازی به عنوان منبع درآمد شهرداری در سه هدف در نظر گرفته شده است.

گشتاسبی افزود: آماده سازی، داده آمایی املاک تجاری، پایان کار و عدم پایان کار املاک از جمله چهار مرحله تدوین شده در مصوبه ممیزی املاک ابلاغی به شهرداری لحاظ شده است.

وی با بیان اینکه آماده سازی ممیزی املاک به صورت صد در صد انجام شده است، تصریح کرد: در مرحله دوم ممیزی املاک تجاری و تجاری مسکونی پیشرفت ۹۰ درصدی دارد و شناسایی املاک تجاری انجام شده است.

مدیر کل تشخیص و وصول درآمد شهرداری شیراز یادآور شد: هم اکنون ۳۳۷ هزار زمین دارای ساختمان شناسایی شده است که ۳۴ هزار ملک بعد از ممیزی املاک سطح شهر شیراز شناسایی شده است که بخش عمده این املاک اطلاعات آنها استخراج شده است
که اغلب آنها املاکی بوده که دارای کد نبودند.

گشتاسبی اضافه کرد: از این تعداد ۳۵۸ هزار از املاک سطح شهر شیراز شناسایی شد که تعداد ۷۹ هزار کد نوسازی در اختیار شهرداری قرار گرفته است و امروز این تعداد کد نوسازی ۲.۵ برابر شده است.

وی با بیان اینکه ۲۲۴ هزار املاک شناسایی شده سطح شهر شیراز فاقد پایان کار هستند، تصریح کرد: این املاک عمدتا در گذشته پایان کار گرفتند، اما هیچ مراجعه ای به شهرداری نداشتند. همچنین تعداد ۶۰ هزار ملک نیز دارای مجوز ساخت از شهرداری هستند اما همچنان پایان کار دریافت نکردند.

گشتاسبی خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۵۷۰ هزار کد نوسازی ایجاد شده است و ‌۷۶هزار واحد تجاری شناسایی شده است و از ۳۴هزار املاک شناسایی شده برای ۱۵هزار ملک کد نوسازی صادر شده است.

وی با بیان اینکه نمایش املاک در سطح شهر در سامانه یکپارچه شهرسازی مشخص است، تصریح کرد: با ایجاد سامانه سرا املاک ، نوع کاربری و حتی بدهکاری عوارض کاملا مشخص است.

مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری شیراز ادامه داد: برای شناسایی مالکان املاک نیز یک سامانه ممیزی املاک تعریف شده است تا در سامانه سرا لایحه خوداظهاری املاک با درنظر گرفتن مشوق‌ها لحاظ شده است که بزودی لایحه این سامانه برای تایید به شورای شهر ارایه خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: از ممیزی املاک حدود ۱۴هزار ۹۶۱ تخلف ساختمانی در سطح شهر شیراز طی این مدت شناسایی شده است که ۲هزار و ۳۰۰ مورد تخلف تعیین تکلیف شده است که ۳۲۰۰ پرونده املاک دارای رأی صادر شده است که در مجموع هزارو ۸۵۰میلیارد تومان از محل در آمد ساختمان مربوط به میمیزی املاک بوده است و همچنین ۵۱۶ مورد پرونده تخلفات ساختمانی دارای رای کمیسیون ماده۷۷ است که با رسیدگی و تبدیل به وصول مطالبات شهرداری شود.

این مقام مالی در مدیریت شهری شیراز ادامه داد: شناسایی املاک به رسیدن مرحله ارسال قبوض نوسازی درب را به ارسال قبض برسد درب منازل دیگر هدف ممیزی املاک است که تا قبل از تا قبل از اجرای طرح ۲۰۰هزار کد نوسازی فیش تهیه و ارسال شده است و امسال از آذرماه تعداد ۵۷۹هزار قبض نوسازی املاک مربوط به سال ۱۴۰۲ توزیع می کنیم.

گشتاسبی یادآور شد: در شناسایی املاک صنفی از ۲۰,هزار ملک به ۷۶هزار ملک صنفی رسیده‌ایم که در مدت ۷ماه سال جاری نیز دارای رشد وصول مطالبات را داشته‌ایم.