با حضور دادستان مرکز فارس به درخواستهای ۶٠٠ زندانی زندان عادل آباد رسیدگی شد

بامداد خبر:دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس به همراه ۳۵ نفر از قضات دادسراهای شیراز، با حضور در زندان عادل آباد، با ۶٠٠ نفر از زندانیان دیدار و به مشکلات قضایی آنان رسیدگی کردند. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بامداد خبر:دادستان مرکز فارس در حاشیه این دیدار و رسیدگی قضایی ۳ ساعته ، گفت: […]

بامداد خبر:دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس به همراه ۳۵ نفر از قضات دادسراهای شیراز، با حضور در زندان عادل آباد، با ۶٠٠ نفر از زندانیان دیدار و به مشکلات قضایی آنان رسیدگی کردند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بامداد خبر:دادستان مرکز فارس در حاشیه این دیدار و رسیدگی قضایی ۳ ساعته ، گفت: بر اساس برنامه‌های سند تحول قضایی و حسب تاکیدات ریاست قوه قضاییه و پیگیری‌های دادستان کل کشور و همچنین دستور رئیس کل دادگستری استان فارس، برنامه حضور هدفمند مسئولان قضایی در زندان‌ها، بازدید از مؤسسات کیفری و دیدارهای نتیجه محور با زندانیان بیش از پیش در دستور کار قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه بر این اساس برنامه‌ تدوین شده به صورت متمرکز ۳۵ نفر از قضات با حضور در زندان مرکزی شیراز با جمع قابل توجهی از زندانیان بصورت چهره به چهره دیدار کردند و ضمن استماع مسائل، مشکلات و درخواست‌های آنان بررسی شد و ضمن صدور دستورات لازم پاسخگویی مناسب به تقاضاهای مطرح شده ارائه شد.

دکتر سید مصطفی بحرینی با بیان اینکه این دادستانی برنامه بازدید های هدفمند قضات از زندان‌ها را به صورت برنامه‌ریزی شده تدوین و ابلاغ کرده است اظهار داشت: تعداد قریب ۵۸۰ نفر از زندانیان اعم از زندانیان مرد و همچنین زندانیان زنِ مجتمع اندرزگاهی نسوان این موسسه کیفری با قضات دیدار داشتند.
وی با بیان اینکه تعداد قابل توجهی از زندانیان اعم از زندانیان بازداشتی و محکوم، با جلب نظر مساعد مقامات قضایی ، پیرامون برخورداری از تاسیسات حقوقی و ارفاقات قضایی مورد تقاضا برخوردار شده اند گفت: بر این اساس زندانیان واجد شرایط از مزایایی همچون تجدید نظر در قرارها و تامین های صادره، موافقت برای برخورداری از عفو های موردی و مشروط، اعزام به زندان‌های نیمه باز و باز و وضعیت اشتغال، اقدام جهت انتقال به موسسات کیفری مد نظر و موارد دیگری که امکان بازبینی و بازنگری در آن وجود داشت برابر مقررات پی از بررسی دقیق تربا نظر مراجع قضایی از اتفاقات قانونی برخوردار می شوند.
این مقام قضایی استان فارس با تاکید بر اینکه بازداشت یا حبس مجرمان به معنای نادیده گرفتن حقوق آنان نیست، گفت: توصیه و تاکید ما این است که با تاسی از منویات مقامات ارشد قضایی کشور وضعیت زندانیان را بصورت شبانه روزی رصد و بازبینی شود .
وی افزود: تاکید ویژه ما بر این است که قضایی که پرونده زندانی‌دار دارند، پرونده زندانیان به صورت مستمر مورد رصد و بررسی قرار دهند زیرا هدف از اعمال مجازات زندان انتقام از مجرم نیست، بلکه تلاش برای فرصت اصلاح و باز پروری وی و بازگرداندن سعادتمندانه آنان به جامعه است. از این رو باید به دقت تلاش کنیم تا خدای ناکرده حقوق این افراد خصوصاً حقوق شهروندی آنان مورد غفلت قرار نگیرد.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان در خاتمه تصریح کرد: خط قرمز ما امنیت مردم است، تاکید می‌کنیم با مجرمان جرائم سازمان یافته و خاص برابر قانون و با شدت و جدیت برخورد خواهیم کرد و فرصت به افرادی که آسایش و رفاه مردم را به چالش می‌کشند داده نخواهد شد.

مدیر زندان مرکزی شیراز نیز در حاشیه این برنامه دیدار و رسیدگی قضایی مقامات دادستانی با زندانیان، گفت: به سبب حضور مستمر دادیاران ناظر زندان در زندان‌ها و همچنین استقرار معاونت دادستان مرکز استان در مجتمع قضایی زندان، دسترسی آسان زندانیان به مراجع قضایی میسر گردیده است.
روح ا… رضایی دانا افزود: حضور هفتگی معاونت محترم قضایی رئیس کل دادگستری در امور زندان به همراه معاونین ارجمند دادستان و دیدار با زندانیان موجب شده تا افراد واجد شرایط همواره به عدالت کیفری دسترسی داشته و از ارفاقات برابر قانون برخوردار باشند.
وی تصریح کرد: این قبیل دیدارها نیز علاوه بر توسعه رأفت و عدالت کیفری برای ، موجب ارتقاء امنیت روانی و قضایی زندانیان و آرامش آنان است و به حوزه‌های ادارات قضایی و مددکاری زندان توصیه اکید شده که در رسیدگی به تقاضاهای زندانیان از طریق تعامل مؤثر با مراجع محترم قضایی و پیگیری دستورات و توصیه ها، اهتمام داشته باشند و زندانی در زندان وجود نداشته باشد که بخواهد با مرجع قضایی ارتباط پیدا کند و درخواستی داشته باشد اما از این امکان محروم باشد.