ایجاد تحول و رضایتمندی در شهرها به‌منظور حکمرانی نوین شهری 

تأکید شهردار شیراز بر استفاده از سیستم‌های هوشمند نوین در حوزه خدمات شهری

بامداد خبر:شهردار کلان‌شهر شیراز با تأکید بر استفاده از سیستم‌های هوشمند نوین گفت: یکی از حوزه‌های تاثیرگذار نسبت به فرهنگ شهروندی، حوزه معاونت محیط زیست و خدمات شهری است. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بامداد خبر، محمدحسن اسدی در چهل‌ویکمین نشست کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری مجمع شهرداران کلان‌شهرهای کشور به میزبانی شیراز اظهار […]

بامداد خبر:شهردار کلان‌شهر شیراز با تأکید بر استفاده از سیستم‌های هوشمند نوین گفت: یکی از حوزه‌های تاثیرگذار نسبت به فرهنگ شهروندی، حوزه معاونت محیط زیست و خدمات شهری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بامداد خبر، محمدحسن اسدی در چهل‌ویکمین نشست کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری مجمع شهرداران کلان‌شهرهای کشور به میزبانی شیراز اظهار کرد: به گرفتن مطالبات و سهم شهرداری‌ها در قوانین بودجه‌ای و سنواتی برنامه هفتم توسعه جمهوری اسلامی در حال تلاش هستیم.

به گفته این مقام ارشد مدیریت شهری کلان‌شهر شیراز؛ امروز وضعیت خوب است و نباید سیاه‌نمایی کنیم و نیمه خالی لیوان را ببینیم‌.

او با اشاره به اینکه امروز شهرداری‌ها از وضعیت بهتری نسبت به سایر نهادها برخوردار هستند، اضافه کرد: کسی برای رفع مشکلات شهرداری ها اقدامی نمی‌کند و این نهاد خود به صورت مستقل و با حمایت شورای اسلامی شهرها مشکلات خود را حل می‌کند.

شهردار کلان‌شهر شیراز ادامه داد: شهرداری‌ها ظرفیتی دارند که بی‌بدیل بوده و این موضوع ثابت شده است که شهرداری ظرفیت بسیار خوبی دارد.

اسدی همچنین به اهمیت حوزه معاونت محیط زیست، خدمات شهری و سلامت شهرداری اشاره و عنوان کرد: اهمیت این حوزه روزبه‌روز نمایان‌تر از گذشته است، چراکه به تناسب توسعه شهرنشینی شاهد جمعیت مصرف‌گرا و مصرف‌زده هستیم که محیط زیست را در معرض آسیب جدی قرار می‌دهد.

او تصریح کرد: در کشورهای  در حال توسعه و صنعتی به میزانی قابل توجهی به حوزه محیط زیست توجه می‌شود و این درحالی‌ست که در این حوزه باید موضوع پیشگیری همواره مدنظر باشد.

شهردار شیراز همچنین به افزایش مصرف‌گرایی و مصرف وسایل یکبار مصرف اشاره کرد و گفت: هیچ حوزه‌ای همچون معاونت محیط زیست و خدمات شهری ارتباط مستقیم‌تر و مستمرتر و به صورت شبانه‌روزی با شهروندان ندارد و سازمان‌هایی همچون آتش‌نشانی، پسماند، آرامستان‌ها و خدمات شهری حتی یک روز هم تعطیل نبوده و اهمیت این حوزه بر هیچ‌کس پوشیده نیست.

اسدی گفت: خدمات شبانه‌روزی مجموعه‌های خدمات‌رسان، موجب نظم در شهر می‌شود.

او در این اجلاس به دو شاخصه شهر شیراز در حوزه تمیزترین و پاک‌ترین هوا در بین کلانشهرها اشاره کرد و افزود: شهر شیراز طی یک‌سال گذشته حتی یک روز هم هوای آلوده نداشته است و این یک سرمایه برای این کلان‌شهر است.

اسدی خاطرنشان کرد: امروز شهرها گران اداره می‌شود، به گونه‌ای که در سال گذشته هزینه‌های جاری سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز ماهانه ۳۵ میلیارد تومان بود؛ همچنین در سال جاری بیش از ۸۰ میلیارد تومان هزینه جاری مدیریت پسماند است.

این مقام ارشد مدیریت شهری کلان‌شهر شیراز با اشاره به اینکه طی یک‌سال تنها برای جمع‌آوری، دفن و تفکیک زباله‌ها بیش از هزار میلیارد تومان هزینه می‌شود، گفت: این هزینه‌کرد به جز موارد زیر ساختی، پروژه‌های عمرانی در سایت تفکیک زباله است.

شهردار شیراز در ادامه بر استفاده از سیستم‌های هوشمند نوین تأکید کرد و افزود: یکی از حوزه‌های تاثیرگذار نسبت به فرهنگ شهروندی، حوزه معاونت محیط زیست و خدمات شهری است و این در حالیست که نباید تنها انتظار ما از سازمان فرهنگی و حوزه روابط عمومی باشد؛ چراکه هیچ مجموعه‌ای همچون شهرداری، حوزه خدمات شهری و سازمان پسماند نسبت به تمیزی شهر اقدام نمی‌کند و این قدرت انحصاری در حوزه خدمات شهری است.

اسدی ادامه داد: اگر امروز به‌دنبال حکمرانی در شهرها باشیم، باید تحول و رضایتمندی را هم دنبال کنیم تا این موضوع محقق شود.

حوزه عمرانی دیگر موضوع مورد اشاره شهردار شیراز در این جلسه بود که ا‌و بیان کرد: در شهرداری شیراز در سال جاری و با حمایت شورای اسلامی شهر توانستیم اتفاقات خوبی را برای این کلان‌شهر رقم بزنیم.

شهردار شیراز ادامه داد: در سال گذشته در کلان‌شهر شیراز مسافرگیری خط ۲ مترو صورت گرفت و امروز علاوه بر خط یک که ۲۵ کیلومتر طول دارد و روزانه جابه‌جایی ۱۲۰ هزار نفر مسافر انجام می‌شود، در خط  ۲ این پروژه که به طول ۹ کیلومتر است، از جنوبی‌ترین نقطه شهر شیراز تا مرکز شهر این خط در حال فعالیت است.

شهردار شیراز اضافه کرد: در کلان‌شهر شیراز پروژه‌های عمرانی در قالب جهش عمرانی تعریف شد و در حوزه بودجه ظرف یک‌سال از فعالیت شورای ششم بودجه از ۶ هزار میلیارد تومان به ۱۸ هزار میلیارد تومان افزایش یافت و این میزان بودجه محقق شد.

اسدی یادآور شد: باتوجه به بودجه ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی شهرداری شیراز ، این مجموعه و شورا توانست افق ۱۴۰۴ را تعریف کند که در این افق براساس برنامه فعلی پنج ساله شهرداری شیراز، ۳ درصد از کل بودجه باید صرف پروژه‌های دو حوزه محرومیت‌زدایی، مسجد و محله محوری شود و می‌توان گفت که امروز شهرداری بر مدار برنامه و یک مسیر و نقشه راه در حرکت است که از ابتدا تا انتهای این مدار مشخص است.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز عنوان کرد؛

اعتبار هفت هزار میلیارد تومانی برای ۳ حوزه خدمات شهری

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز در خصوص اعتبارات این حوزه گفت: در بُعد اعتبارات بالغ‌بر هفت هزار میلیارد تومان در حوزه خدمات شهری برای حوزه‌های مدیریت پسماند، تصفیه‌خانه‌های محلی و خرید ماشین‌آلات و تجهیزات در نظر گرفته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، غلامرضا غلامی در چهل‌ویکمین نشست کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران به میزبانی شیراز، با اشاره به اینکه مسئله اصلی کشور ما امروز توجه به مسائل زیست‌ محیطی و آلاینده‌های هوایی است که باعث تعطیلی شهرهای بزرگ دنیا می‌شود، اظهار کرد: یکی دیگر از موضوعات مهم و اصلی در دنیا، موضوع تنفس و زیست انسانی است که ما را به برگزاری مجمع کلان‌شهرهای معاونین خدمات شهری و محیط زیست کشور به میزبانی شیراز ترغیب کرد تا در این مجمع به این مسائل پرداخته شود.

او افزود: در این گردهمایی برای توجه به حوزه‌ محیط زیست در مباحث آلایندگی هوا از کارخانجاتی که زندگی بشر امروز را مورد تهدید قرار داده، تدابیری اندیشیده می‌شود.

به گفته این مقام زیست محیطی در حوزه مدیریت شهری شیراز؛ این شهر به‌عنوان تنها کلان‌شهری بوده که تا امروز به واسطه‌ آلاینده‌ها تعطیل نشده است و این موضوع به دلیل توجه به حوزه‌ فضای سبز، باغات زیبای قصرالدشت و ارتفاعات شهر است.

معاون محیط زیست و‌ خدمات شهری شهرداری شیراز تصریح کرد: حفظ باغات قصردشت به‌واسطه‌ آبیاری این باغات و ایجاد تصفیه‌خانه‌های محلی که بتواند نیازهای باغات را برآورده کند، از مسائل مهمی است که ما مدنظر قرار داده‌ایم.

او گفت: یکی دیگر از موضوعات مورد توجه حوزه ما نوسازی ناوگان حمل‌ونقل شهری بوده است.

غلامی همچنین در خصوص اعتبارات این حوزه اشاره کرد: در بعد اعتبارات بالغ‌بر هفت هزار میلیارد تومان در حوزه خدمات شهری برای حوزه‌های مدیریت پسماند، تصفیه‌خانه‌های محلی و خرید ماشین‌آلات و تجهیزات در نظر گرفته شد.

معاون محیط زیست و‌ خدمات شهری شهرداری شیراز تصریح کرد: در این نشست طرح‌های مشترک هر کلان‌شهر مورد ارزیابی قرار گرفته که این طرح‌ها بیشتر در حوزه مباحث زیست محیطی، تصمیم‌گیری‌ها و استفاده از ظرفیت‌های وزارت نیرو که در اصل قانون هوای پاک هم به آن اشاره شده است، مورد بررسی قرار می گیرد.

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز:

حوزه خدمات شهری اثرگذارترین مدیریت در خدمت‌رسانی به شهروندان است

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه حوزه خدمات شهری اثرگذارترین مدیریت در خدمت‌رسانی به شهروندان است، گفت: حوزه ‌معاونت خدمات شهری یکی از بسترهای مهمی است که موضوع انتقال تجربیات عملی به شیوه ساختارمندانه نقش اساسی در هرچه بهتر شدن مدیریت شهری دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، افسانه خواست‌خدایی در چهل‌ویکمین نشست کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری مجمع شهرداران کلانشهرهای کشور به میزبانی شیراز با اشاره به اینکه معاونین خدمات شهری کلانشهرها، فرماندهان اجرایی مسؤولیت میدانی در کف شهرها هستند، اظهار کرد: این نشست‌ها باید زمینه‌ساز تحول قانونی،‌ ساختاری و اجرایی در سطح کلانشهرها در حوزه خدمات شهری شود؛ چراکه قطعا بیشترین تجارب و موضوعات را در این جلسات می‌توان با یکدیگر به اشتراک گذاشت.

او با تأکید بر این موضوع که شهر و شهرداری در طول سال برای کسب تجربه مدیران شهری هزینه‌های بسیاری می‌کند، افزود: انتقال تجربیات علمی و عملی مدیران شهری در شهرداری باید مورد توجه ویژه نظام آموزشی در شهرداری‌ها قرار گیرد، چرا که حوزه ‌معاونت خدمات شهری یکی از بسترهای مهمی است که موضوع انتقال تجربیات عملی به شیوه ساختارمندانه نقش اساسی در هرچه بهتر شدن مدیریت شهری دارد.

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری افزود: از آفت‌های مدیریت شهری می‌توان به عدم ثبات شغلی مدیران شهری و عدم تناسب پست مدیریتی با توان علمی و عملی مدیران شهری نام برد که باید توجه ویژه به آن کرد.

خواست خدایی بیان کرد: یکی از بسترهای قانونی که در حال حاضر نیاز به پیگیری جدی دارد، ایجاد مدیریت واحد و یکپارچه شهری بین دستگاه‌های خدمات‌رسان است؛ چراکه امروز در عملیات‌هایی که در سطح شهر توسط شهرداری اجرا می‌شود، اغلب با چالش‌های اجرایی و قانونی مواجه می‌شویم که ارتباط با سایر دستگاه‌های اجرایی دارد.

او با اشاره به اینکه در کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با همکاری ویژه معاونت خدمات شهری سعی در ساختارمند کردن موضوعات مرتبط با این حوزه داشته‌ایم، افزود: طی دو سال گذشته آیین‌‌نامه‌های کاربردی بسیار خوبی نظیر ساماندهی مشاغل خانگی، ساماندهی مشاغل مزاحم و ساماندهی دست‌فروشان و بارفروشان در دستور کار این کمیسیون قرار گرفته که با اجرای مناسب آن توسط شهرداری قطعا شاهد تحول خوبی در سطح شهر خواهیم بود.

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز افزود: البته این آیین‌نامه‌ها فقط بخشی از نیازهای شهری را برطرف خواهد کرد؛ چرا که در برخی موارد نیاز به قوانین بالادستی در این خصوص داریم که قطعا این نشست می‌تواند نیازسنجی این موضوعات را برای پیگیری مدیریت واحد بین دستگاهی ملاک عمل قرار دهد.

عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز طرح این پرسش و مثال که آیا بحث حفظ، نگهداری و بالا بردن سرانه فضای سبز و درختان تنها از وظایف شهرداری‌ها است؟ افزود: ماده ۲۲ قانون هوای پاک بیان کرده است که وزارت نیرو و سازمان منابع طبیعی نیز وظایفی در حوزه حفظ آبرسانی و احیا به‌عهده دارند، ولی امروز بیشترین نگاه‌ها در فضای سبز به شهرداری‌هاست که این چنین موضوعاتی خود گواه آن است که نیاز جدی اجرای مدیریت واحد شهری بین دستگاه‌های خدمات‌رسان در تمام سطوح را داریم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور:

همکاری سازمان محیط زیست، شهرداری کلانشهرها و سایر دستگاه‌های اجرایی، لازمه حفظ محیط زیست است

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست بر همکاری سازمان محیط زیست و شهرداری کلانشهرها و سایر ارگان‌های اجرایی در راستای حفظ محیط زیست تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، ایرج حشمتی در چهل‌ویکمین نشست کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری مجمع شهرداران کلانشهرهای کشور با تبریک ولادت امام رضا(ع) و روز محیط بان بر نقش اصلی محیط بانان در حفظ ذخایر ژنتیکی کشور برای نسل‌های آتی، تأکید کرد.

او یکی از مشکلات و چالش‌های اصلی در موضوع محیط زیست کشور را مرتبط با عدم شناخت و اهمیت دانش زیست‌محیطی بخشی از تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران دانست و افزود: تکالیف قانونی انباشت شده از سال‌های گذشته در زمینه محیط زیست در کشور وجود دارد که شناخت ابعاد محیط زیست لازمه اجرای آن است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین موضوع توجه به راهبردهای توسعه پایدار در اجرای فعالیت های اقتصادی را از سایر موارد مورد اهمیت در محیط زیست دانست و ادامه داد: در حال حاضر پنج چالش اساسی آب، آلودگی هوا و تغییر اقلیم، تغییر کاربری اراضی و فرسایش خاک، مصرف انرژی و خطر انقراض تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی در کشور وجود دارد.

حشمتی با این عنوان که در حال حاضر کمتر از ۴۶ درصد شهرهای کشور از بازتصفیه خانه‌های آب و فاضلاب برخوردارند، نسبت به استفاده بی رویه از انرژی و عدم بهره‌برداری بهینه از آب و نبود زیرساخت‌های مناسب برای مدیریت پسماند در کشور، نسبت به توجه همه دستگاه‌های اجرایی، حقیقی و حقوقی به اصل ۵۰ قانون اساسی اشاره کرد که در آن وظیفه عمومی حفظ محیط زیست به صراحت بیان شده است، اشاره کرد.

او همچنین بیان کرد: با توجه ویژه دولت مردمی به موضوع گرد و غبار و هزینه کرد بیش از هشت هزار میلیارد ریال که منجر به اقدامات تلفیقی با راهکارهای مختلف در زمینه مقابله با گرد و غبار در مساحت حدود ۷۶۰ هزار هکتار انجام پذیرفته است، لیکن بیش از ۵ میلیون هکتار کانون های داخلی و بیش از ۲۷۰ میلیون هکتار از کانون‌های خارجی، عامل اصلی گرد و غبار در کشور در شش ماه اول سال بوده اند.

او همچنین تصریح کرد: سالانه حدود ۱۴۵ میلیون تُن ذرات ریز کوچکتر از ۱۰ میکرون به سوی کشور گسیل می.شود.

حشمتی در ادامه در خصوص نقش منابع متحرک در آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۶.۵ میلیون خودرو از ۲۵ خودروی شماره گذاری شده در کشور فرسوده است و این در حالیست که در خصوص موتور سیکلت نیز بالغ بر ۹ میلیون از ۱۲ میلیون ناوگان موتور سیکلت، فرسوده بوده که از علل قابل توجهی آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور هستند که لازم است برای آن چاره‌اندیشی شود.

این مقام مسئول در حوزه محیط زیست ادامه داد: در حال حاضر کمتر از یک درصد از انرژی‌های مورد نیاز کشور را انرژی‌های تجدیدپذیر به خود اختصاص می‌دهد.

حشمتی همچنین با اعلام فعالیت ۱۴۰ هزار صنعت در کشور، افزود: توجه به پایش با استفاده از فناوری‌های نوین و تبادل تجربیات شهرداری‌های کلانشهرها در این زمینه پسماند، آب و هوا و نقش مسئولیت اجتماعی صنایع در حفظ محیط زیست و… می‌تواند راهی برای برون رفت از معضلات فعلی و چالش‌های زیست محیطی کشور باشد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در پایان با اشاره به ماده ۲۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده و ابلاغ آیین‌نامه اجرایی مصوب شده آن توسط هیئت دولت، فرصتی مغتنم برای ارتقای محیط زیست شهری در راستای توجه به حقوق شهروندی مردم دانست.

نماینده مردم شهرستان‌های شیراز و زرقان در مجلس مطرح کرد؛

دستیابی به محیط زیست پایدار با تعامل و همراهی سازمان محیط زیست و شهرداری‌ها

نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد تعامل سازنده در میان سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری‌ها، زمینه‌ساز و یکی از شروط دستیابی به محیط زیست مناسب است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، جعفر قادری در چهل‌ویکمین نشست کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران در شیراز اظهار کرد: از آنجا که شهرداری‌ها به شکل‌های مختلفی با مردم ارتباط مستقیم و نزدیک دارند، ما هم در زمان حضور در مجالس هشتم، نهم و یازدهم تلاش کردیم با تدوین قوانین مناسب به توسعه این ارتباط کمک کنیم.

نماینده مردم شهرستان‌های شیراز و زرقان با طرح این پرسش که چه دلیلی دارد نمایندگان قدرت مانور شهرداری‌ها و شوراها را کم کنند، گفت: شخصاً هرجا که به‌طور واقع امکان واگذاری امور و زمینه افزایش قدرت مانور شهرداری‌ها فراهم بوده، سعی کرده کمک‌کننده باشم.

عضو مجمع نمایندگان فارس در همین ارتباط بیان کرد: به عنوان مثال، طرح تأمین مالی تولید و زیرساخت‌ها به همراه انواع مدل‌های مشارکتی را در قانون درآمد پایدار شهرداری‌ها پیش‌بینی کردیم و تلاش می‌کنیم در همین فرصت ۱۰ روزه‌ای که امکان ارائه پیشنهاد وجود دارد آن را مطرح کنیم.

قادری با بیان اینکه اعتقاد دارد که شهرداران کلانشهرها می‌توانند دبیر کمیسیون ماده ۵ باشند، اظهار کرد: تحقق این مهم تأثیر شایانی در سرعت بخشی به حل مشکلات مردم دارد.

او از جمله مزیت‌های این رویکرد را کمک به تحقق مدیریت یکپارچه شهری، تفویض اختیار و واگذاری امور به شهرداری‌ها عنوان کرد و گفت: علاوه بر اینها سرعت انجام کار شهرداری‌ها نسبت به دولت نیز بیشتر خواهد شد.

نماینده مردم شهرستان‌های شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود ایجاد تعامل سازنده در میان سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری‌ها را زمینه‌ساز و یکی از شروط دستیابی به محیط زیست مناسب توصیف و بیان کرد: اقدامات خوبی در راستای حفظ محیط زیست در شیراز و برخی دیگر از شهرهای استان انجام شده که از آن جمله می‌توان به واگذاری زمین‌های واقع در حریم به شهرداری اشاره کرد‌.

به گفته قادری؛ این آمادگی در اداره منابع طبیعی و نمایندگان وجود دارد که هم زمین‌های قابل واگذاری، واگذار شوند و هم چالش‌های قانونی انجام این کار توسط نمایندگان مجلس برطرف شود تا فضایی سالم، شاد و مفرح در شهرها برای مردم فراهم شود.

نگاهی به چهل‌ویکمین کمیسیون‌ محیط زیست و خدمات شهری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز با اشاره به روند برگزاری چهل‌ویکمین نشست کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری مجمع شهرداران کلانشهرهای کشور گفت: با توجه به فعالیت معاونت محیط زیست و خدمات شهری در مجموعه شهرداری، اغلب موضوعات این حوزه زیست محیطی و مسائلی بود که جامعه امروز با آن درگیر است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، غلامرضا غلامی با اشاره به روند برگزاری چهل‌ویکمین نشست کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری مجمع شهرداران کلانشهرهای کشور اظهار کرد: با توجه به فعالیت معاونت محیط زیست و خدمات شهری در مجموعه شهرداری، اغلب موضوعات این حوزه زیست محیطی و مسائلی بود که جامعه امروز با آن درگیر است.

به گفته معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز؛ مبحث کلان دنیای امروز توجه به مسئله محیط زیست است تا انسان‌ها بتوانند در یک محیط زیست سالم موضوع توسعه پایدار را دنبال کنند.

او بیان کرد: کلان‌شهر شیراز در موضوع آلاینده هوا و مسائل زیست محیطی در وضعیت بسیار مطلوب‌تری قرار دارد و شیراز تنها کلان‌شهری است که هنوز به دلیل وجود آلاینده‌ها در کشور تعطیل نشده است و این در حالی‌ست که تمامی کلانشهرهای کشور در سال‌های گذشته حداقل یک روز به دلیل وجود آلاینده‌های جوی و تهدید سلامت شهروندان تعطیل شده است.

غلامی ادامه داد: این موضوع زنگ خطری است که اگر ما همه امکانات شهری را اعم از مبلمان شهری و زندگی‌هایی که مدرنیته است داشته باشیم اما به محیط زیست توجه نشود می‌تواند منجر به تعطیلی و بروز خسارت‌های بسیار به حوزه اقتصادی و حتی به مردم شود.

این مقام حوزه زیست‌محیطی در مدیریت شهری کلان‌شهر شیراز اضافه کرد: موضوع اول مطرح شده در برگزاری این نشست توجه به محیط زیست و اقداماتی است که ما باید در راستای شهری ایمن و پاک و بدون تهدید خطرات زیست محیطی داشته باشیم.

ا‌و با بیان اینکه با گسترش فضای سبز اکسیژن افزایش یافته و مردم از هوای پاک بهره‌مند می‌شوند، گفت: برای این موضوع مستلزم در اختیار داشتن آب کافی و زمان لازم هستیم و باتوجه به اینکه منابع طبیعی بیش از ۱۳ هزار هکتار از اراضی خود را در اختیار شهرداری قرار داده است، مدیریت و توسعه فضای سبز این اراضی در حال انجام است.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز ادامه داد: در کنار تمام اقدامات، اما در تأمین آب قدری با مشکل مواجه‌ایم و شهرداری شیراز و سایر شهرداری‌ها برآنند تا با استفاده از تصفیه پساب‌ها و اجرای تصفیه‌خانه‌های محلی این مشکل را رفع کنند.

استفاده از ظرفیت‌های قانونی مصوب در زمینه ایجاد فضای سبز و کاهش آلودگی‌ها، از دیگر موضوعات مورد اشاره غلامی بود که گفت: تصویب قانون هوای پاک در سال ۹۶ برای دستگاه‌های اجرایی تکالیفی را مشخص کرده است که تأمین آب مورد نیاز کلانشهرها با استفاده از پساب‌ها توسط وزارت نیرو یکی از این تکالیف است‌ و این در حالی‌ست که اگر این موضوع محقق شود همه اراضی، ارتفاعات و باغاتی که در اختیار شهرداری است مشکل آبرسانی و فضای سبز آنها رفع خواهد شد.

مدیرکل نظارت بر خدمات شهری شهرداری شیراز نیز عنوان کرد: چهل‌ویکمین نشست کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری مجمع شهرداران کلانشهرهای کشور با دو نشست تخصصی برگزار شد که در آن مباحث عمده شهرداری‌ها و مشکلاتی که در حوزه خدمات شهری وجود دارد، مطرح شد.

سعید معصومی عنوان کرد: در این جلسه همچنین موارد مربوط به کارکنان اداری به‌ویژه در حوزه سازمان آتش‌نشانی و مشکلاتی که کمیته‌های خدمات شهری در حوزه‌های مختلف در شهرداری با آن مواجه هستند، به اشتراک گذاشته می‌شود و اعضا به همفکری مشترک در راستای تصویب قوانین دست می‌یابند.

او اضافه کرد: در نشست اول در خصوص خدمات مورد ارائه به زائرین اربعین بحث و گفت‌وگو شد.

مدیرکل نظارت بر خدمات شهری شهرداری شیراز بیان کرد: در نشست دوم نیز در خصوص انتقال تجارب شهرداری این کلان‌شه در حوزه‌های تأثیرگذاری همچون مدیریت پسماند و بازیافت، کنترل سیلاب، احیای باغات قصردشت و مسائل و موضوعات مورد طرح میان معاونین خدمات شهری کلانشهرها که در هر شهری مطرح است و نیاز به ایجاد یک وحدت رویه در حوزه مدیریت خدمات شهرداری دارد، بحث شد.