معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

کاهش مصرف دخانیات با قوانین حامی سلامت

بامداد خبر:معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز به مناسبت روز جهانی و هفته ملی بدون دخانیات با اشاره به مضرات مصرف مواد دخانی در جامعه، از اهمیت اجرای قوانین حمایت کننده سلامت در کاهش مصرف دخانیات سخن گفت. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بامداد خبر ، دکتر «عباس رضاییان زاده» افزود: آنچه مسلم است در موضوع […]

بامداد خبر:معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز به مناسبت روز جهانی و هفته ملی بدون دخانیات با اشاره به مضرات مصرف مواد دخانی در جامعه، از اهمیت اجرای قوانین حمایت کننده سلامت در کاهش مصرف دخانیات سخن گفت.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بامداد خبر ، دکتر «عباس رضاییان زاده» افزود: آنچه مسلم است در موضوع کنترل دخانیات به اندازه کافی قانون وجود دارد و قوانین خوب و بازدارنده ای هم در این زمینه به تصویب رسیده است.
او ادامه داد: آنچه در این خصوص مانع انجام کار درست می شود، نگاه های سلیقه ای و مقطعی به این مقوله بسیار مهم سلامت است و برای رسیدن به اهداف نهایی آن و اثر بخشی بیشتر این قوانین، نظارت عالی از سوی مجلس شورای اسلامی و حمایت اجرای آن از سوی قوه قضاییه نیاز است.
این مقام مسوول در دانشگاه با اشاره به برخی از این قوانین، گفت: در ایران سابقه قانون گذاری در حوزه دخانیات به بیش از ۱۰۰ سال پیش باز می گردد.
او تاکید کرد: براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، افزایش ۱۰ درصدی مالیات، موجب کاهش ۵ درصدی مصرف در کشورهای در حال توسعه و کاهش ۴ درصدی در کشورهای توسعه یافته می شود.
معاون بهداشت دانشگاه ادامه داد: تجارب جهانی نشان می دهد بالابردن قیمت محصولات دخانی از طریق افزایش مالیات، بهترین راهکار برای کاهش همزمان استعمال محصولات دخانی و قاچاق این محصولات است که درآمد قابل توجهی نیز برای دولت ها به همراه دارد.
این مقام مسوول در دانشگاه گفت: ماده ۱۳ کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات (FCTC) کشورهای عضو را نسبت به ممنوعیت جامع و کامل تبلیغات مواد دخانی چه در داخل و چه در خارج از مرزهای خود موظف کرده است و بر همین اساس و طبق ماده ۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، هر نوع تبلیغ، حمایت، تشویق مستقیم و غیرمستقیم و یا تحریک افراد به استعمال دخانیات اکیداً ممنوع است. ماده ۲ آیین‌نامه اجرایی قانون جامع کنترل دخانیات نیز تبلیغ هرگونه محصول دخانی را ممنوع اعلام کرده است.
دکتر رضائیان زاده با اشاره به مفاد مواد ۱۳ و ۷ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات بیان کرد: استعمال این مواد در اماکن عمومی و عرضه آنها در اماکنی غیر از سوپر مارکت، خوار و بار فروش و سیگار فروشی ممنوع است.
او صدور بی رویه مجوزهای تولید و عرضه محصولات دخانی، استمرار تولید و واردات تنباکوهای معطر و معسل (کاربرد آن در نهمین نشست ستاد کشوی کنترل دخانیات به عنوان مصداق تبلیغ تعیین و مشمول ممنوعیت جامع تبلیغات در ماده ۳ قانون جامع کنترل دخانیات شد)، گسترش مراکز عرضه قلیان، اجرایی نشدن ساختار استاندارد مالیات دخانیات مطابق توصیه های سازمان بهداشت جهانی و جلوگیری از مداخله و نفوذ عوامل صنایع دخانی در مراحل قانونگذاری و سیاستگذاری کنترل دخانیات را از چالش های پیش روی حوزه سلامت در کنترل این عامل تهدید کننده سلامت دانست.