غلامرضا خوش‌اقبال، معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس:

بزرگداشت سعدی وحافظ ، مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی فارس

غلامرضا خوش‌اقبال، معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با اشاره به برگزاری رویدادهای بزرگی همچون هفته بزرگداشت سعدی در اردیبهشت ماه جاری و در هفته بزرگداشت حافظ شیرازی در آینده پیش رو، این دو رویداد را مهم‌ترین رویدادهای فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در هر سال دانست و […]

غلامرضا خوش‌اقبال، معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با اشاره به برگزاری رویدادهای بزرگی همچون هفته بزرگداشت سعدی در اردیبهشت ماه جاری و در هفته بزرگداشت حافظ شیرازی در آینده پیش رو، این دو رویداد را مهم‌ترین رویدادهای فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در هر سال دانست و گفت: هرچند دهه بزرگداشت سعدی شیرازی امسال با دهه پایانی ماه مبارک رمضان هم‌بازه بود، رویدادهای دیگرگونه‌ای را در بزرگداشت این چهره نام‌آشنا و برجسته ایرانی برگزار کردیم. همچنین با هماهنگی‌های انجام شده، توانستیم با سازماندهی یکپارچه کشوری و جهانی از شیراز، در دیگر استان‌های و برخی از کشورهای نیز این رویداد بزرگ را برگزار کنیم.
خوش‌اقبال افزود: در همین راستا، هماهنگی‌ها برای برگزاری دهه بزرگداشت حافظ شیرازی همچون دهه سعدی انجام شده است؛ از این رو، رویدادهای دهه حافظ شیرازی را با توان و پویایی بیشتری پیگیری و دنبال می‌کنیم.
معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، شناسایی، ساماندهی و کمک به افزایش توانمندی‌های انجمن‌های ادبی را در ۶ ماه گذشته از کارهایی دانست که برای نخستین بار انجام شده است و مهم‌ترین رویداد در این زمینه را جایزه کتاب سال استان فارس خواند که در نیمه دوم سال برگزار می‌شود و یادآور شد: از ۱۱۶ انجمن ادبی پویای استان، ۱۹ انجمن در شیراز هستند. این انجمن‌ها از فروردین تا شهریور امسال، بیش از ۱۴۰ رویداد را در قالب شب شعر، پسین شعر و رونمایی کتاب برگزار کرده‌اند.
وی از صدور یک مجوز چاپ دیجیتال در شیراز و ۵ مجوز دیگر برای شهرستان‌ها خبر داد و ادامه داد: از آغاز سال جاری تا کنون مجوز ۷۳۱ کتاب از ۷۸۶ کتاب ثبت شده، صادر شده است.
خوش‌اقبال، همچنین از صدور مجوز فعالیت برای ۸ مؤسسه فرهنگی تک‌منظوره و یک مؤسسه فرهنگی و هنری چندمنظوره در استان فارس خبر داد.
معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از صدور ۴ مجوز کانون‌های آگهی و تبلیغات و ۶ چاپخانه در ۶ ماه گذشته خبر داد و گفت: ۳۴۶ رسانه در استان فارس پویا هستند که از این تعداد، ۱۴۲ رسانه برخط، ۶۳ رسانه الکترونیک غیربرخط، ۱۲ روزنامه، ۲۵ هفته‌نامه، ۲۶ ماهنامه، ۶۷ فصلنامه، ۳ دو هفته‌نامه، ۱ دوماهنامه، ۷ دو فصلنامه و ۱ سالنامه هستند.