طرح توانمندسازی بانوان در حوزه ایمنی و آتش نشانی آغاز به کار کرد

بامداد خبر:رییس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز از اجرای طرح آموزش ایمنی به بانوان در محلات کلانشهر شیراز و نقش بارز آنان در انتقال فرهنگ ایمنی به خانواده با همکاری کمیته بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر شیراز خبر داد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بامداد خبر،آتش پاد محمد هادی قانع در خصوص […]

بامداد خبر:رییس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز از اجرای طرح آموزش ایمنی به بانوان در محلات کلانشهر شیراز و نقش بارز آنان در انتقال فرهنگ ایمنی به خانواده با همکاری کمیته بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر شیراز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بامداد خبر،آتش پاد محمد هادی قانع در خصوص جزئیات طرح آموزش ایمنی به بانوان تحت عنوان طرح بانوان آتش نشان اظهار داشت: در راستای برگزاری چهارمین مرحله از جشنواره بزرگ شهر ایمن با مشارکت شهروندان توسط سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی در محلات کم برخوردار شیراز با شعار داوطلبین نجات واکنش اضطراری محلات و آموزش به تیم های داوطلب نجات، به منظور ارتقاء فرهنگ ایمنی بانوان به عنوان یک فرد تأثیرگذار در خانواده، دوره های آموزش ایمنی جهت این قشر با همکاری سرکار خانم خواست خدایی رییس کمیته خانواده و بانوان شورای اسلامی شهر شیراز، اجرایی خواهد شد.

آتش پاد قانع ادامه داد: باتوجه به نقش مهم زنان در خانواده و تربیت و آموزش به فرزندان ضروری است که آموزش‌های مرتبط بیش از گذشته به این قشر از جامعه ارائه شود؛ زیرا اولاً زنان بویژه بانوان خانه دار بیشتر در معرض حوادث در منازل هستند و دوم اینکه ارائه آموزش به بانوان که عمدتاً همسر یا مادر هستند سبب انتقال بیشتر آموزش‌ها به سایر اعضای خانواده می‌شود.

رییس سازمان آتش‌نشانی شیراز تاکید کرد: باید در حوزه آموزش بانوان در سطح محلات به ویژه محله های پر خطر و کم برخوردار، برنامه ریزی و سیاست گذاری جدی انجام شود و در این زمینه کم توانی بانوان شناسایی و کمک کنیم سطح توانایی‌هایی آنان ارتقا یابد.

وی با اشاره به اینکه افزایش آگاهی اعضای خانواده و کاهش حوادث از اهداف مهم این طرح به شمار می آید، گفت: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز، در سه سال گذشته تعداد زیادی از شهروندان در نقاط مختلف شهر را آموزش داده و به عنوان آتش نشان داوطلب جذب کرده است و با شروع چهارمین مرحله از جشنواره شهر ایمن با مشارکت شهروندان محله های پر خطر و کم برخوردار شناسایی و از آموزش های ایمنی بهره مند خواهند شد ، در این میان با فرا خواندن زنان به خصوص زنان خانه‌دار که بیشتر با بحرانی همچون آتش‌سوزی مواجه می‌شوند، آموزش های لازم ارائه و در جهت افزایش توانمندی آنان تلاش می کنیم.

آتش پاد محمد هادی قانع با اشاره به همکاری و پشتیبانی کمیته خانواده و بانوان شورای اسلامی شهر شیراز در برگزاری موفق طرح بانوان آتش نشان تصریح کرد: کمیته خانواده و بانوان علاوه بر شناسایی زنان توانمند و استفاده از ظرفیت های آنان در جریان برگزاری طرح بانوان آتش نشان، با تأسیس یازده باغ بانوان در مناطق شهر شیراز در هر باغ یک پایگاه آتش نشان داوطلب با حضور زنان توانمند در این حوزه راه اندازی و بستری برای ترویج فرهنگ ایمنی در خانواده ها را فراهم می کند.

رییس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز یاد آور شد: برای دستیابی به شهری ایمن ابتدا باید آموزش را از خانواده‌ها به عنوان مهم ترین نهاد اجتماعی آغاز کنیم. مربیان و کارشناسان سازمان آتش نشانی در مسیر برگزاری این طرح مهم، دوره‌های آموزش ایمنی ویژه بانوان در محلات، مبانی حریق، ایمنی در خانه، واکنش در شرایط اضطراری، اصول پیشگیری از حریق و حوادث، نحوه کار کردن با خاموش کننده‌های دستی را به صورت تئوری و عملی آموزش خواهند داد.